Login

Marka Devir İşlemi

Markalar ancak  tescil  sonrasında hukuki bir statü kazanabilir.Yine tescil yolu ile marka korumadan bahsedilebilir. Kazanılan bu statü ve koruma hakkı , marka sahibine aynı zamanda ticari bir değer de sağlamış olur . Marka tıpkı bir ürün ya da hizmet gibi alınıp satılabilir ya da  devir edilebilir.

Devir işlemi  iki aşamada yürütülür ve sadece Tescil olmuş markalar ve Tescil yolunda olan markalar için devir yapılabilir. Başvuru ve ilan aşamasındaki markalar devir edilemez. İşlem ise şu şekilde ilerlemektedir:

Noter işlemi :Öncelikle bir Devir Sözleşmesi hazırlanır ve ardından bu sözleşme taraflarla birlikte Notere onaylattırılır.

TPE İşlemi :Devir işlemi sonrasında ilgili üst yazı ve formlarla birlikte bu işlem marka sicil kütüğüne işlenerek, devir işlemi bitirilir.

Marka Devir İşlemi İçin Gerekli Belgeler

Noter işlemleri için ;

  • Marka örneği (Marka Tescil Belgesinin aslı)
  • Marka Sahibi ya da Kanuni Temsilcisi le devir alacak kişi/kurum

     Devir İşlemi İçin TPE’de gerekli evraklar;

  • Vekaletname
  • Devir Alan firma ise Firma faaliyet belgesi
  • Marka Devri için gerekli harç bedeli
  • Noterde yapılmış olan m.devir sözleşmesi

Marka/Patent Devir işlemleri için 0554 187 87 87 ya da 0212 908 06 88 numaralı telefonlarımızdan yardım alabilirsiniz. Yada Türk Marka ve Patent kurumu ilgili dökümanından yararlanabilirsiniz.

https://online.turkpatent.gov.tr/web/dosyalar/marka_basvuru_sonrasi_islemler.pdf

Sonuç  olarak yapılacak M.Devir işleminin geçerli olması ,doğru ve yetkili kişiler tarafından gerçekleştirilmesi ile mümkündür. Sermayeniz ve hazineniz olan markanızı güvenilir ellere teslim etmenizi öneririz.

  

Global Tescil Ofisi Hoşgeldiniz
Nasıl Yardımcı olabiliriz ?
Powered by
العربية العربية Nederlands Nederlands English English Français Français Deutsch Deutsch Italiano Italiano Русский Русский Español Español Türkçe Türkçe
WordPress and WHMCS integration by i-Plugins