Login
marka sorgulama

marka sorgulama

Marka Sorgulama 

Marka  ürünlerin ve hizmetlerin  ayırt edici olmasını ve birbirinden ayrılmasını  sağlayan  her türlü işarettir.  Marka tescil Logolar,Harfler,şekiller, rakamlar,sesler, işaretler hatta ad soyad bile marka tesciline konu olabilmektedir.Markaların ya da  işaretlerin ürün veya hizmete ait  unsur olarak adledilebilmesi ancak marka haklarının markayı kullanan kişide olabilmesiyle mümkün olabilir. Bunu sağlamak  için de Türk Patent Enstitüsü nezdinde marka tescil  başvurusu işleminin yapılması ve markanın tescil olması gereklidir.Bu işlemden önce ise Marka sorgulama,marka araştırma işleminin yapılması tescil süresi boyunca markanızı koruyacaktır.

Marka koruma süresi , marka tescil başvurusunun yapıldığı gün başlar ve bu tarihten itibaren 10 sürer. Tescil başvuru süreci yeni sınai mülkiyet kanunu kapsamında kısaltılmış olup  4-8 ay arasında sürebilmektedir. Marka başvurusu yapıldığı tarihten itibaren , koruma süresi  başladığı için  10 yıl boyunca başka hiçbir kurum veya kuruluş korumaya alınmış markanızı, sizden  izinsiz kullanamaz. Ancak marka koruma hakkını elinde  bulunduran kişi / kurum-kuruluş isterse 3.kişilere  bu hakkını kiralayabilir, kullandırabilir,satabilir veya kısmi olarak devredebilir.

Marka Tescil ve Marka Sorgulama İşlemi;

Marka başvuru işlemi  gerçekleştikten sonra TPE uzmanları  öncelikle yapılan marka başvurusu ile ilgili bir şekli inceleme yaparlar. Başvuru yapılan isim,işaret,slogan ya da logo marka olmaya uygun mudur  veya  evvelce yapılmış bir marka başvurusuna benzer nitelikler taşımakta mıdır ?  diye araştırmasını yapar. ( Marka sorgulama,marka araştırma)

İstatistiksel olarak  bakıldığında marka başvurularının % 21 ‘i daha başvuru aşamasında  ilk şekli incelemeden geçememektedirler. Bunun da sebebi tescil başvurusu öncesinde marka sorgulama işleminin düzgün ve uzman kişilerce yapılmaması kaynaklıdır. Tescil başvuruları yapılırken markanın direk red olmasını en büyük sebebi , benzer ya da birebir aynı marka ve sınıfın zaten tescilli olmasıdır.Bu durumda  marka başvurusu ile ilgili haklı bir sebep ile itiraz hakkı kullanılmalı ve marka tekrar tescil sürecine sokulmalıdır.  Hiç kimse bu tip  bir durumla karşı karşıya kalmak istemez çünkü prosedürler her aşamada firmaları daha da zorlar ve başvuru sahibine maddi manevi zarar verir.

Yukarıda bahsedilen durumla karşı karşıya kalmamak için  marka sorgulama  ,marka araştırma işleminin uzman kişilerce ya da  marka vekili müdahalesiyle doğru şekilde yapılması gereklidir. Marka sorgulama işlemini tek güvenilir kaynak konumunda bulunan TPE  online web portalı (www.tpe.gov.tr) üzerinden  yapabilirsiniz.

Global Tescil olarak marka araştırma ve marka sorgulama işlemlerinden nihai tescile kadar g3üvenilir bir dost olarak yanınızdadır. Her aşamada  sizlere güvenilir ve memnuniyet garantili vekillik hizmeti vermektedir. 1999 yılından bu yana müşterilerine katma değerli hizmetler veren Marka Vekil firmasıdır. Global Tescil , uzman çalışanları ve teknolojik altyapısı sayesinde markanızı emanet edebileceğiniz güvenilir bir firmadır. Marka Tescil Sorgulama işlemi yapmak için lütfen tıklayınız.

Global Tescil Ofisi Hoşgeldiniz
Nasıl Yardımcı olabiliriz ?
Powered by
العربية العربية Nederlands Nederlands English English Français Français Deutsch Deutsch Italiano Italiano Русский Русский Español Español Türkçe Türkçe
WordPress and WHMCS integration by i-Plugins