Global Tescil Ofisi

Marka Tescili

Marka Tescili Süreçleri

Bir ticari marka tescili diğerlerinden ayrı işletmenizi setleri kısa bir ifade ve (genellikle) bir logo içeren, işiniz için bir “marka adı” dır. Bir servis markası, bir servis işi için ticari marka ile aynı şekilde çalışmaktadır.

İşletmeniz için bir ticari marka veya hizmet markası oluşturduysanız, ABD’deki bu markayı kaydetmeniz veya markanızı kayıtlı tutmamanız durumunda. Tek çıkarları genellikle sizi alma arzusunda istifade etmek isteyen şirketler tarafından ödenmesi için savunmasız bırakabilir.

Uluslararası iş yapıyorsanız, ticari marka veya hizmet markanızı uluslararası ticari marka tescil hizmeti aracılığıyla tescil ettirmenin iyi bir fikir olduğuna karar verebilirsiniz.

Çevrim içi iş yapıyorsanız bu neredeyse imkansız bir iştir. Sitenize bakan kişilerin hangi ülkelerden geldiğini önceden nereden öğrenebilirsiniz? Bununla birlikte, ticari markanızı uluslararası olarak tescillettirmek için tek tek ülkelere kaydolmak zorunda kalmadan bunları söylemiştiniz.

Uluslararası Marka Tescil Süreci

Uluslararası marka tescili sistemine Madrid sistemi yani Marka Protokolü denmektedir. İsviçre, Cenevre’de bulunan Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yönetilmektedir .

Madrid sistem kendi üyesi ülke ile doğrudan başvuru ile birçok ülkede korunan bir marka olmasını sağlar (ABD üyesidir). ABD’de tescilli uluslararası marka, belirlediğiniz ülkelerdeki bir başvuruya veya aynı işaretin tesciline eşdeğerdir. Belirlenen ülkenin ticari markası, markanın korunmasına izin vermelidir.

Madrid sistemi farklı olarak, ticari marka veya hizmet markanızın yönetimini de kolaylaştırır, çünkü tescilde yapılan değişiklikler veya yenilemeler, her tescil ülkesinde bu değişiklikler yapılmadan doğrudan kaydedilebilir. Ayrıca Madrid sürecinde ek ülkelerdeki kayıtları da belirleyebilirsiniz.

Marka Tescili için Avukat Kullanımı

Ticari markanızı yalnızca ABD’de veya uluslararası olarak tescil ettirmek isteyip istemediğinize, fikri mülkiyet avukatının rehberliği tüm ayrıntıların katıldığından ve yolun ticari markanız için düzgün bir şekilde düzenlendiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Bir avukat olmadan, yalnızca ticari marka başvurunuzun reddedilmesi için çok para ödeyerek bulabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz