Global Tescil Ofisi

Marka Tescili Nedir ?

Marka Tescili Nedir ?

Ticari marka Tescili Nedir , benzersiz tanımlama sağlayan ve logoyu diğerlerinden ayıran bir ürün veya hizmetle ilgili bir ifadedir. Bir marka, sonunda ™ veya ® işareti olarak sembolize edilir.

Ancak, işletmelerin bir logo kaydı veya marka adı tescili yapmasını dört gözle beklemeleri önemlidir. Ticari marka tescilinden sonra, sahip olduğu tescilli kategoriler altında yasal işlem yapma hakkı saklıdır.

Ticari marka tescili, sahiplerine ticari marka haklarını mahkemede kurma yetkisi verir. Ayrıca, ticari marka sahipleri telif hakkı kazanabilir. Ticari marka durur ve benzer şirket adlarının diğer işletmeler tarafından tescil edilmesini önler.

Ticari marka, müşterilerin bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini diğerinden tanıdığı veya farklılaştırdığı bir logo, marka adı, ürün adı, web sitesi adı veya kelimedir.

Ticari marka kaydının avantajları:

1. Adım: Ticari Marka Araması (1 gün) (isteğe bağlı)

İstedikleri ad veya tasarımın başkaları tarafından alınmadığından emin olmak için Ticari Marka kullanılabilirliğini kontrol ederiz. Uzmanlık tavsiyemiz sonuçlara göre ve sizinle görüşmek.

Adım 2: Ticari Marka başvurusu oluşturun (1 gün)

Tarafınızdaki tüm evrak ve detayları aldıktan sonra, başvuru taslak hazırlama ve dosyalama ile devam edeceğiz.

Adım 3: Gönderme ve Güncelleme

Dosyalamadan sonra başvuru numarasını alacaksınız ve ticari markanın dosyaladığını ve beklemede olduğunu gösteren işaretinizle TM sembolünü kullanabilirsiniz.

4. Adım: Sınav raporu Tescil Ettiren Öncesi Üretim (1 ay)

Hiçbir işaret benzer değilse, Sınav raporu kabulle birlikte gelir. Aksi halde, cevabın bir ay içinde Müşteri adına Avukat tarafından uygun argümanlarla sunulması gerekir. Bir işlemdeki gecikmeyi önlemek için cevabı en erken göndeririz.

Adım 5: Sebebi İşitmeyi gösterin (yaklaşık 1,5 yıl veya daha fazla)

Muayeneden sonra, Öğrenci İş Ortağı, duruşmaya sonuçları karar vermeden önce yüz yüze argümanlar sunması için ayırır.

Yukarıdakilerden sonra, ticari marka kabul edilir ve ilan edilir veya reddedilir.

Ek adım: Muhalefet, işaret kabul edildikten sonra üçüncü tarafça ortaya çıkabilir.

Global tescil ekibi ile marka tescili  başvurusunu 24 saatten daha kısa bir süre içinde yapın.

Tpe.gov.tr