Login

Patent araştırma

patent araştırma

patent araştırma

Dünya genelinde bulunan teknik ve innovatif bilginin yaklaşık %80-85 ‘lik bölümü patent almak için yapılan patent başvuru dökümanlarında açık şekilde yer almaktadır. Bahsini ettiğimiz patent başvuru dökümanları, firma veya kişilerin ar-ge faaliyetlerinde teknik problemlere çözüm araması aşamasında fayda sağlar.

Patent araştırmaları, günümüzde firmaların ve şahısların önemli ar-ge çalışmaları sonucu ortaya çıkardıkları buluşlarını tescil ettirip birer hazineye dönüştürmeleri için yapılmasına ihtiyaç duyulan tüm işlemleri yapmayı gerektirmektedir. Bu bakımdan patent araştırma işlemi büyük önem taşımaktadır.

Yeni buluş veya ilgili teknik çalışmalar yapılmadan önce, rakipler ve sektörün son durumu hakkında bilgi alınmalıdır.  Patent alınmak istenilen ürünle alakalı bir problem yaşamamak adına patent araştırma işlemine başvurmamız şarttır. Bu çalışmaların bize sunduğu verilerle hedeflerimize ulaşmamızda önümüzü aydınlatacaktır.
Yapılan patent araştırma çalışmalarında başka bir kişi tarafından daha önceden patenti alınmış bir teknik olmamalıdır. Var ise;  buluş sahibi kişinin buluşunda ufak dokunuşlarla yenilik(revizyon) yapabilir. Buna izin verilmiştir. Ar-ge çalışmalarından elde edilen fikri ve sinai buluşların incelenip, araştırılması patent almak için gerekli işlemlerin başarıya ulaşması açısından elzemdir.
Buluşların sağlıklı bir biçimde hayata geçirilebilmesi için fikri ve maddi envanterin kişi veya firmaların elinde bulunması gerekmektedir. Bu sebeple patent araştırmalarının yapılması mutlaka gereklidir.Öncelikle teknik bakımdan inceleme ve daha sonra ürün geliştirme aşamasına kadar alınmış patentlerin incelenmesi gerekir.

BULUŞ AÇISINDAN

Ürünümüzü buluş diye tanıtıp bu şekilde tanımlayabilmek için dünya genelinde bir patent araştırması yapma zorunluluğumuz vardır çünkü buluş ile ele aldığımız esas yenilik dünya genelinde geçerli olmalıdır.
Patent araştırmaları ,şahıs veya kişilerin faaliyette bulunmuş olduğu sektörün sahip olduğu teknik bilgi ve durumun hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Aşağıda yer alan linkten patentinizin durumunu sorgulayabilirsiniz.

http://online.turkpatent.gov.tr/EPATENT/servlet/PreSearchRequestManager

Dökümanlar sayesinde birçok firma ve kişinin sıklıkla kullanmış olduğu teknolojinin patentinin önceden alınmış olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Sizler de bir buluşu ya da bir ismi patentlemek istiyorum , bu sadece bende var ve kimse kullansın istemiyorum diyorsanız ; hemen bizi arayın. Size bir telefon kadar yakınız 444 89 33 – 0212 852 15 19

Global Tescil Ofisi Hoşgeldiniz
Nasıl Yardımcı olabiliriz ?
Powered by
العربية العربية Nederlands Nederlands English English Français Français Deutsch Deutsch Italiano Italiano Русский Русский Español Español Türkçe Türkçe
WordPress and WHMCS integration by i-Plugins