Global Tescil Ofisi

Patent Araştırması

Patent Araştırması

Patent terimi, herhangi bir yeni makine, faydalı işlem veya bir imalat kalemi oluşturmak için bir mucide verilen yasal hakları ifade eder.  Patent, bir keşif veya buluşu korumanın bir yoludur. Bununla birlikte, başka birisinin daha önce yarattığı bir şeyi patentlendiremezsiniz, bu nedenle bir patent başvurusunda bulunmadan önce, kendinize aynı veya çok benzer bir buluş için bir patentin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Patent araştırması için gerekli olan adımları inceleyelim.

1) Patent Araştırması Yapmak için Profesyonel yardım alın. 

Patent araştırması inanılmaz derecede karmaşık ve gerçekleştirilmesi zor olabilir. Yalnızca görevi üstlenmek için rahat hissetmiyorsanız veya yapacak vaktiniz veya kaynaklarınız yoksa, size yardımcı olması için profesyoneller işe alabilirsiniz.

2) Patent ve Ticari Markalar Kaynak Merkezini kullanın.

3) Önceden planlamak.

İster kendi patent araştırmanızı gerçekleştiriyor olun, ister bir uzman kiralayın,ihtiyacınız olan bilgiyi bulmak için geçeceğiniz süreci anlamalısınız. Kendi araştırmanızı yürütmek zor olsa da imkansız değildir. Yaptıklarınızı not edin, böylece sonuçları nasıl yeniden yaratacağınızı bilirsiniz.

4) Bir eğitim oturumu yapın.

5) Patent Araştırması içerisinde Beyin fırtınası arama terimleri.

Buluşa ilişkin kısa ancak özel bir açıklama yazarak işlemi başlatın. Bunu yaparken, onu tanımlamak için kullanılabilecek bir anahtar kelime listesi ve teknik terimler bulun. Aşağıdakileri düşünün:

6) Sınıf araması yapın.

Ardından, buluşunuzla aynı sınıflandırma şemasına (yani sınıf kategorisine) giren patentlere erişin ve buluşunuz için bir anahtar kelime girin.

7) Bir sınıf seç.

Arama sonuçlarınızdaki bir sınıflandırma şemasına tıklamak sizi, bu buluşları genel sınıftaki diğerlerinden ayıran özellikleri genel olarak tanımlayan

8) Doğru sınıflandırmayı aldığınızdan emin olun. 

Buluşunuzun uygun olduğunu düşündüğünüz sınıfın altı çizili ise, bu, PTO’nun bu tür bir buluş için bir sınıf tanımı sağladığı anlamına gelir. Üzerine tıklayın ve inceleyin.
  • Sınıf tanımı oluşturduğunuzla eşleşmiyorsa, geri dönün ve diğer sınıfları inceleyin. Bu başarısız, arama terimlerinizi daraltın ve tekrar deneyin.
  • Tanım tanımlanmadıysa, aramanıza devam edin. Yanlış sınıftaysanız, bazı patentlere bakmaya başladığınızda bunu hızlı bir şekilde çözebilmelisiniz.

9) Patent Araştırması için Sınıflandırmanızdaki patentleri görüntüleyin.

11) Benzer buluşları daha yakından inceleyin.

Daha fazla incelemeyi hak edecek kadar benzer olduğunuzu belirttiğiniz bu buluşlar için, tüm diyagramlara ve açıklamalara yakından dikkat ederek tam patenti inceleyin.

Patent hakkında aklınıza takılan herhangi bir sorun ekibimiz ile paylaşarak çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

https://www.turkpatent.gov.tr