Global Tescil Ofisi

Patent Başvuru Nedir?

Geçici Patent Başvuru Tanımı

Geçici bir patent başvuru (PPA), ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından, yeni bir buluşun, resmi bir patent başvurusu yapılmadan önceki 12 aylık süre boyunca kopyalanmasını önlemeye yardımcı olan bir belgedir. Bir mucidin, fikrini ortaya koyması, ticari fizibilitesini sınaması veya resmi bir başvurunun pahalı ve zaman-yoğun işlemine başlamadan önce bir ürünü iyileştirmesi için zaman vermesi amaçlanmaktadır.

Bir ürün üzerindeki “patent beklemede” etiketi, geçici bir patent başvurusu yapıldığını gösterir.

ANAHTAR PAKETLER

Geçici başvuru, bir buluşu veya kavramı korumaya yönelik kısa vadeli bir araçtır ve resmi bir patent başvurusundan (resmi olarak geçici olmayan patent başvurusu olarak adlandırılır) daha az çaba ve masraf gerektirir. ABD’de her iki süreç de USPTO’dan geçiyor.

PPA, USPTO tarafından incelenmez, bu nedenle, buluşun gerçekten bir patent alacak kadar benzersiz olduğunu göstermez. Bununla birlikte, bir PPA’nın sunulması dosyalama tarihinden tasarruf etmenizi sağlar. Bu da patentin süreçten geçmesine yardımcı olabilir.

Bir PPA bir patent başvurusundan daha basit ve daha özlüdür. Ürünün tasarımını ve hizmet etme amacını açıklamak ve konsepti açıklığa kavuşturmak için gerekliyse bir veya daha fazla illüstrasyon sağlamak sık sık 10 sayfa veya daha az zaman alır.

Patent Başvuru PPA’nın Yararları

PPA almak aynı zamanda tam bir patent almaktan daha ucuzdur ve bir patent avukatının hizmetini gerektirmeyebilir. 2018 yılı itibariyle, PPA dosyalama ücretleri “küçük işletme” olarak adlandırılan küçük bir firma için 140 dolar ve büyük bir işletme için 280 dolar. USPTO, sunduğu patentle ilgili birçok hizmet için çok uzun bir ücret listesine sahiptir.

Bununla birlikte, geçici bir patent başvurusu için gereklilikler basittir. Eşsiz bir yeni ürünün ve nasıl kullanılacağının açık bir açıklamasıdır.

Geçici bir patent almanın birçok faydası vardır. İlk olarak, mucit bir üreticiyi ya da bir fikri çalmakla ilgilenen diğer bir taraf hakkında endişelenmek zorunda değildir, çünkü “patent beklemede” etiketi ihlal durumunda bazı yasal haklara işaret eder.

İkincisi, buluş sahibinin bir patenti doldurmadan önce bir konsepti test etmesini ve mükemmelleştirmesini sağlar. Önemli olarak, USPTO ile birlikte kayıtlara resmi bir dosyalama tarihi koyuyor. Kavramsal olarak bilgi veren ilk mucit olmak, rakip fikirler göz önünde bulundurulursa patent oluşturmak için kritik öneme sahip olabilir.

Detaylı Bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.