Login

Patent Tescil

Patent Tescil Nedir?

Bir patent tescil durumunda, buluş sahibi, buluşun ürününü belirli bir süre boyunca üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkına sahiptir. Bu sertifikaya patent de denir. Makineler, araçlar, cihazlar, kimyasal bileşikler ve işlemler ve tüm üretim yöntemleri patent koruması kapsamındadır. Patent Yasalarının Amacı; Korumadan elde edilen teknik çözümleri ve buluşları, yenilikleri ve yaratıcı zihin faaliyetlerini teşvik etmek için gerekli buluşları uygulamak. Verilen patentler ve sektördeki uygulamaları teknik, ekonomik ve sosyal ilerlemeyi sağlar.

Patentler, korumanın istendiği patent ofisine kayıtlı olmalıdır: ulusal, bölgesel (EPO) veya uluslararası (PCT). Bu, bir başvuru formu doldurmayı ve buluşun tam bir tarifini eklemeyi gerektirir.

Bu, buluşu açıkça ve kesin bir şekilde tarif etmelidir, böylece üçüncü taraflara yeni teknik bilgiler sağlar ve açıklanan konuyla ilgili genel bilgiye sahip bir kişi tarafından anlaşılabilir.

Patent Tescil Kaydı

Mucit adına ait olmayan bir ülkede başvuruda bulunulması durumunda, başvuru sahibine vekaletname sahibi veya o ülkede bir adres verilmelidir. Bir ücretin ödenmesi veya bir noterden kimlik doğrulaması gibi başka formaliteler de zorunludur. Son olarak, başvuru sahibi, buluşu kullanmak isteyenlerin ne yapabileceklerini veya yapamadıklarını bilmeleri için talep edilen korumanın kapsamını belirtmelidir.

İlgili makam daha sonra başvuruyu inceler. Takip edilen sistem genel olarak bir ülkeden diğerine farklılık gösterebilse de, Patent Ofisi, buluşun patent verilebilir konu kapsamına girdiğini ve bunun yeni olduğunu, açık olmadığını ve endüstriyel bir uygulamaya sahip olduğunu vb. Doğrular. Patent vermek için başvuru sahibine gözlem yapma ve sonra itiraz etme hakkı verilmelidir.Tüm formaliteler tamamlandıktan sonra, sahibine münhasır haklarının tescil tarihinden itibaren var olduğunu belirten bir sertifika verilir.Patent sahibinin ve üçüncü şahısların güncel bilgiler alabilmesi önemlidir. Bu nedenle, kayıt geçerli olduktan sonra mal sahibi ile ilgili önemli veriler ve patent resmi bir gazetede yayınlanmalıdır.

Patent tescil için başvuru

  • mucidin kimliği
  • buluşun açık ve tam açıklaması
  • iddianın kesin göstergesi

Başvurunun idari makam tarafından incelenmesi

  • ulusal ve uluslararası tarama
  • Patent Ofisi tarafından temel ve resmi gereksinimlerin incelenmesi

Detaylı Bilgi için sitemizi veya Türk Patent Enstitüsünü ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum yazın

Global Tescil Ofisi Hoşgeldiniz
Nasıl Yardımcı olabiliriz ?
Powered by
العربية العربية Nederlands Nederlands English English Français Français Deutsch Deutsch Italiano Italiano Русский Русский Español Español Türkçe Türkçe
WordPress and WHMCS integration by i-Plugins